გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი,გვარი,პირადი ნომერი : მარიამ ლონგურაშვილი,59002003224;
საგანი: ქართული,როგორც მეორე ენა;
სწავლების საფეხური: დაწყებითი;
მოსწავლეთა რაოდენობა : 10 მოსწავლე;
გაკვეთილის თემა : ახალი წლის აღნიშვნის ტრადიციები;
გაკვეთილის მიზანი :
●
მოსწავლე შეძლებს ახალი წლის შესახებ მცირე ზომის ადაპტირებული ტექსტის წაკითხვასა და გაგებას;( ე.ს.გ. კითხვა, ქ.მ.V.8.)
●
მოსწავლე შეძლებს ტექსტში ამოიცნოს ახალი წლის სოციოკულტურული და საყოფაცხოვრებო თავისებურებები. (ე.ს.გ. კითხვა,ქ.მ. V.13)
N
|
აქტივობის
აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო
რესურსები
|
დრო(წთ)
|
გამოწვევის ფაზა
|
|||||
1.
|
საორგანიზაციო
საკითხები მოგვარება,გაკვეთილის თემისა და მიზნის გაცნობა.
|
დემონსტრირების
მეთოდი.
|
საერთო საკლასო.
|
მოსწავლის
წიგნი,კომპიუტერი.პროექტორი,ეკრანი.
|
2 წუთი.
|
2.
|
მოსწავლეთა
წინარე ცოდნის გააქტიურება ,ინტერესის გამოწვევა.მასწავლებელი მოსწავლეებს აჩვენებს წინასწარ მომზადებულ სურათებს და სთხოვს,რომ დააწკაპონ და გაადიდონ მხოლოდ ის სურათები,რომელიც უკავშირდება ახალ წელს.(იხ დანართი,სურათები)
|
გონებრივი
იერიში.
|
საერთო საკლასო
|
კომპიუტერი,პროექტორი,ეკრანი.წინასწარ
მომზადებული სურათები)
|
5 წთ.
|
3.
|
შემამზადებელი
აქტივობა ტექსტის გასაგებად.საკვანძო სიტყვებისა და
მოქმედებების ერთმანეთთან დაკავშირება. (იხ.დანართი,სავარჯიშო #1) პრეზენტაცია ,მესამე სლაიდი.
|
ურთიერთანამშრობლობითი სწავლება..
|
წყვილებში
მუშაობა
|
წინასწარ
მომზადებული სავარჯიშო #1,პრეზენტაცია.
|
5 წუთი
|
შინაარსის რეალიზების ფაზა
|
|||||
4..
|
მოსწავლეები
კითხულობენ ტექსტს სახელმძღვანელოში ,,ქართული ენა” მე-5
დონე,გვ.13-4
|
დედუქციური
მეთოდი
|
ინდივიდუალური
|
სასკოლო
სახელმძღვანელო.
|
5წუთი.
|
5.4.
|
შინაარსის
რეალიზება,მოსწავლეები ტექსტის
მიხედვით ავსებენ ასოციოგრამას. თვითონ ან მასწავლებლის დახმარებით.(პრეზენტაცია,მეცხრე სლაიდი)
|
დემონსტრირების
მეთოდი
|
საერთო
საკლასო
მოსწავლეები
ავსებენ ასოციოგრამას,წერენ ასოციოგრამაში .(ისტ-ის გამოყენება)
|
პროექტორი,კომპიუტერი,ეკრანი.პრეზენტაცია.
|
10 წთ.
|
5..
|
მოსწავლეები ასრულებენ მასწავლებლის მიერ შედგენილ გრამატიკულ სავარჯიშოებს.(იხ დანართი,სავარჯიშოები #2,#3)
|
ჯგუფური მუშაობა
|
ჯგუფური
|
გრამატიკული სავარჯიშოები,ფურცელი,კალამი.
|
7წუთი
|
გაკვეთილის შეჯამების ფაზა
|
|||||
6
|
მოსწავლეთა ცოდნის შეფასების მიზნით მასწავლებელი სვამს კითხვებს და მოსწავლეები პასუხობენ..(იხ.დანართი,სავარჯიშო #4)
|
სინთეზის მეთოდი.
|
საერთო საკლასო
|
მოსწავლის წიგნი,შესრულებული სავარჯიშოები,ასოციოგრამა.
|
5
წუთი.
|
7
|
გაკვეთილის შეჯამება,მოსწავლეთა შეფასება.
|
დემონსტრირების მეთოდი.
|
ინდივიდუალური
|
შეფასების რუბრიკა
ინდივიდუალური,
ჯგუფური.(იხ.რუბრიკები)
|
4
წუთი
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგი: მოსწავლეებს შეუძლიათ ინტერაქციაში მონაწილეობა- ახალი წლის შესახებ მარტივ შეკითხვებზე პასუხების გაცემა და საკუთარი საახალწლო ტრადიციების გადმოცემა.
(ლაპარაკი ქ.მ.V.21)
ხელმოწერა: მარიამ ლონგურაშვილი
თარიღი: 04.11.2018